Nie można również nie odnieś wrażenia słusznego, że ogromną ilość nakładu pracy, związanego z administrowaniem społecznością lokalną wykonuje się niepotrzebnie. Zmieniane przez władze państwa przepisy, zmiany wynikłe z orzecznictwa sądowego, interpretacji Regionalnych Izb Obrachunkowych, powodują że mnóstwo czasu zajmuje analiza problemu w jednostce samorządowej, pod względem jego stosunku do obecnego stanu rzeczywistości. Przeszukiwanie licznych opracowań ( często już nieaktualnych), wyciąganie z nich wniosków a w końcu zapożyczanie istniejących schematów do indywidulanej sytuacji pochłania czas i energię. W gruncie rzeczy jest to wywarzanie otwartych drzwi. Ktoś gdzieś już problem rozwiązał. Najlepiej byłoby od razu skorzystać z jego przemyśleń tylko, że dotarcie do nich jest trudne.
PRZEŁOM
Sytuację zmieniła współczesna sztuczna sieć neuronowa, która pozwala przeszukiwać dedykowane bazy wiedzy z ogromną prędkością i trafnością. Kilkunastoletnie doświadczenie w prawodawstwie, prawotwórstwie i prawnowykładnictwie uregulowań samorządowych pozwoliło nam na stworzenie unikalnej i jedynej w swojej rodzaju bazy wiedzy dedykowanej problematyce samorządowej. Potężna bomba informacyjna, w rozmiarze 200 tys. stron maszynopisu, z każdym zapytaniem penetrowana jest przez system neuronowy w celu znalezienia i następnie sformułowania optymalnej odpowiedzi. Wyniki są nadzwyczaj obiecujące.
Eksperymenty porównawcze Systemu STATEX SI 3.0 (poprzednia wersja) wykazały, że sztuczna sieć neuronowa radzi sobie lepiej z odpowiedziami na nurtujące urzędników pytania niż człowiek o kwalifikacjach eksperta podparty tytułami naukowymi.
Wyniki Sztucznej Inteligencji uzyskiwane są szybciej, odpowiedzi są precyzyjniejsze a język bardziej przystępny.
WERSJA DEMONSTRACYJNA
Udostępniony na tej witrynie panel Systemu STATEX SI 4.0 umożliwia przetestowanie tej funkcjonalności, która oczywiście adresowana jest przede wszystkim do pracowników urzędu.
Opracowanie kolejnej funkcjonalności systemu STATEX wynikło z obserwacji, że kontakt między petentem a urzędem przypomina błądzenie przypadkowe. To powoduje irytację po obu stronach. Spisany zestaw, często zadawanych pytań (FAQ), przestaje być satysfakcjonujący. Odpowiedzi zawarte w tym zestawie, okazują się chybione. Obie strony tracą czas i energię. Puszczają nerwy. Zwłaszcza, że dla urzędnika większość spraw jest nad wyraz oczywista a dla obywatela nad wyraz niezrozumiała.
Przy pewnym wysiłku, ten drugi, odpowiedzi na pytania znalazłby na witrynie miasta, ale jest ona zazwyczaj tak dla niego zawiła, że sięga za telefon. Rozmowa nie jest satysfakcjonująca.
System STATEX analizuje naturalną bazę wiedzy, jakim jest portal urzędu oraz ustawowo zapisane informacje w Biuletynie Informacji Publicznej konkretnego samorządu. Dzięki architekturze sieci neuronowej narzuconej przez naszych konstruktorów petent powinien otrzymać konkretne odpowiedzi na swoje problemy, przy założeniu, że poprawnie językowo, gramatycznie, stylistycznie, merytorycznie formułuje swoje pytania (chodzi o to, że system nie odpowie na pytania zadawane np. po bułgarsku).
STATEX w wersji 4.0 powinien satysfakcjonująco poradzić sobie z większością problemów, z jakimi zmagają się mieszkańcy, eliminując żmudne, nudne przeszukiwanie witryny oraz niefachowe interpretacje rodzące się w głowach obywateli, którzy wszak ekspertami być nie muszą.
KORZYŚCI
System STATEX SI 4.0 wyskalowany według potrzeb konkretnego urzędu miejskiego, gminnego lub powiatowego, uzbrojony w rzetelne dane, jest w stanie dać ścisłe odpowiedzi na zadawane przez petentów pytania bez udziału człowieka.